Producenci
Ogrzewanie szklarni i budynków inwentarskich 0
Ogrzewanie szklarni i budynków inwentarskich

Ogrzewanie szklarni i budynków inwentarskich

Całoroczne ogrzewanie szklarni i innych budynków inwentarskich to jeden z głównych kosztów produkcji żywności w obecnych czasach. Coraz łagodniejsze zimy skłaniają producentów żywności, sadowników, ogrodników i rolników do przechodzenia na całoroczny system produkcji. Wówczas koszt ogrzewania robi się jednym z kluczowych stałych kosztów gospodarstwa.
W większości szklarni w których braliśmy udział w modernizacji ogrzewania, system grzewczy opiera się na węglu.Z racji aktualnych przepisów, nie ma on już zastosowania w paleniskach rusztowych co wymusza na właścicielach szklarni czy budynków inwentarskich na dostosowanie systemów ogrzewania do aktualnych przepisów prawa.

Nie dziwi zatem fakt, że przy ograniczeniu stosowania piecy węglowych ,kluczowym dla rolników, sadowników i ogrodników staje się biomasa rolna lub leśna.Ogrzewanie szklarni czy tuneli za pomoca biomasy będzie tańsze niż węglem, olejem czy gazem. Pod warunkiem, że będziemy spalać biomasę odpadową, najlepiej pozyskaną we własnym zakresie. Takim paliwem mogą być:

– łęty pomidorów i innych upraw szklarniowych

– baloty słomy, brykiety, agrobiomasa 

– zrębki drzewne, zrzyny, odpady drewna

Takie paliwa są najtańśze na rynku. Do nich możemy dobrać odpowiedni system grzewczy złożony z kotła lub pieca na biomasę, który będzie pracował automatycznie. Może on zasilać nagrzewnice wodne lub powietrzne. Dla szklarni ciekawym rozwiązaniem są nagrzewnice powietrza AGAM  z systemem rekuperacji oraz osuszania powietrza. To nowośc na rynku Polski, system 3 w 1 – osuszania,ogrzewania i dezynfekcji powietrza.

Specjalny opatentowany system odzysku energii cieplnej, osuszania powietrzą za pomocą soli umożliwa zastosowanie taniej rekuperacji w każdej szklarni. Co więcej, na taki system można otrzymać dotację !

Nagrzewnice musza być podłączone do źródła ciepła o mocy 70 kW, które dostarcza wodę o temperaturze min 65-70 stopni. Powietrze generowane przez nagrzewnicę, jest osuszane dzieki czemu możemy utrzymać automatycznie stały poziom wilgoci w szklarni. A właśnie, jego za wysoki poziom jest przyczyną chorób upraw, pleśni i grzybów…

Stosując system AGAM, nie trzeba wietrzyć szklarni, co jesienią i wiosną powoduje duże straty ciepła i konieczność dogrzewania szklarni – generuje to duże koszty opału. Oszczędzamy w ciągu roku nawet 30 % kosztów ogrzewania dzięki systemowi rekuperacji szklarni. Kolejnym zyskiem jest 99,5 % eliminacja plesni i grzybów. Dzięki lepszemu powietrzu uprawy rosną nam szybciej i są do 15 % wyższe.Systemy grzewcze dedykowane dla szklarni, budynków inwentarskich musza opierać się przede wszystkim na ekonomice działania. Dlatego nasza firma proponuje nagrzewnice powietrzne automatyczne, które mogą rozprowadzać ciepłe powietrze kanałami albo system 3 w 1 AGAM.
Dedykowanym rozwiązaniem pod niektóre uprawy moga być systemy rurowe podłączone z kotłem wodnym na biomasę. Takie systemy są niezawodne w użytkowaniu, dość tanie w instalacji ale bazują na czynniku grzewczym woda/glikol.System ogrzewania powietrzny jest bardziej niezawodny  w przypadku cyklicznego używania, gdzie pojawiają się przestoje zimą i instalacja wodna może zamarznąć lub się rozszczelnić. Należy pamiętać, że spuszczanie wody z instalacji nie jest optymalnym rozwiązaniem gdyż przyspieszamy proces korozji i wytrącania się kamienia.
Rozwiązaniem do grzania budynków inwentarskich oraz szklarni może być też gaz skroplony LNG – gdzie możemy podłączyć go do systemu kogeneracji – wytwarzania energii skojarzonej ciepła i prądu. Koszty energii elektrycznej są też istotnym składnikiem budżetu każdego szklarniowca – stosuje się coraz częściej doświetlanie upraw celem ich szybszego wzrostu.  Systemy kogeneracji oferujemy też na inne paliwa np: gaz ziemny, biogaz czy LPG.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl