Od marca 2019 roku zbiorniki akumulacyjne są obowiązkowym wyposażeniem kotłowni na paliwo stałe z zasypem ręcznym. Popularne jest też magazynowanie energii cieplnej w przypadku montażu pomp ciepła oraz w kotłowniach hybrydowych czy kombinowanych czyli takich w których występuje więcej niż jedno źródło ciepła np.: pompa ciepła i piec na pellet, kocioł gazowy i pompa ciepła itp. Zbiornik akumulacyjny pełni wtedy 2 funkcje: bufora ciepła i sprzęgła hydraulicznego. Jak użytkować kotłownię z buforem ciepła? Jaki zbiornik akumulacyjny jest najlepszy do naszej kotłowni ?
Na te pytania postaramy się poniżej odpowiedzieć. Poprawny dobór zbiornika akumulacyjnego jest podstawą optymalnej pracy każdej instalacji grzewczej niezależnie czy w domu jednorodzinnym, hotelu, hali czy biurowcu.
Dobór zbiorników buforowych akumulacji ciepła określa od wielu lat norma mówiąca, że 50 l pojemności zbiornika ma wypaść na 1 kW energii cieplnej kotła grzewczego. Musimy uwzględnić też inne parametry: wielkość komory załadowczej pieca, stałopalność oraz jego pojemność wodną. Dobór właściwej pojemności zbiornika akumulacji ciepła ma kluczowy wpływ na codzienny komfort użytkowania kotłowni.
Co to jest akumulator ciepła czyli zbiornik akumulacyjny ?