
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW
Minister Klimatu, jako Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”
ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów na
„Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej”,
finansowanych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021
na kwotę 40 000 000 euro, tj. 172 636 000 zł.
1. Cel dotacji na kogenerację
Celem głównym naboru, którego dotyczy dofinansowanie projektów w ramach obszaru programowego: Poprawa efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego jest poprawa efektywności energetycznej w przemyśle oraz poprawa bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców indywidualnych poprzez budowę nowych źródeł wysokosprawnej kogeneracji (jednostek bądź układów wysokosprawnej kogeneracji) i/lub modernizację istniejących źródeł w celu uzyskania wysokosprawnej kogeneracji.
Warunkiem uzyskania dofinansowania na rozwój wysokosprawnej kogeneracji jest wybudowanie nowej i/lub zastąpienie istniejącej jednostki bądź układu kogeneracyjnego lub odnowienie istniejącej zdolności produkcyjnej przez nowe jednostki bądź układy kogeneracyjne, oparte na energii odnawialnej i/lub cieple odpadowym pochodzącym z procesów produkcyjnych i/lub gazie ziemnym.
Realizacja projektów w zakresie wysokosprawnej kogeneracji powinna przyczyniać się do odpowiedniego zmniejszenia zużycia paliw stałych.
Priorytetowo zostaną potraktowane projekty, których realizacja przyczyni się do największego ograniczenia emisji CO2 przy jednoczesnym osiągnięciu jak najwyższego wskaźnika efektywności energetycznej i efektywności kosztowej oraz do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej.
2. Rodzaje kogeneracji objęte dofinansowaniem
Do dofinansowania kwalifikują się projekty z zakresu budowy nowych lub modernizacji istniejących źródeł energii w celu uzyskania wysokosprawnej kogeneracji polegające na:
- budowie nowych lub zwiększeniu mocy (w wyniku rozbudowy lub przebudowy) istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji;
- zastąpieniu w układach kogeneracyjnych źródeł węglowych źródłami zasilanymi przez paliwa ekologiczne;
- wykorzystaniu ciepła odpadowego pochodzącego z procesów produkcyjnych w zasilaniu układów wysokosprawnej kogeneracji;
- rozwoju skojarzonego wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i źródeł chłodzenia w oparciu o paliwa ekologiczne.
Wnioski złożone w ramach konkursu „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej nie mogą być złożone jednocześnie w ramach konkursu : „Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła”.
Projekty wybrane w ramach naboru przyczynią się do osiągnięcia 3 Rezultatu programu: „Poprawiona efektywność energetyczna w budynkach, przemyśle i gminach” oraz Wyniku 3.2 „Wspierana efektywność energetyczna w przemyśle i wytwarzaniu energii”, dla których wskaźniki i wartości docelowe wymieniono w poniższej tabeli, zgodnie z załącznikiem I do umowy programowej, podpisanej w Warszawie w dniu 7 lutego 2020.
Zapraszamy do kontaktu z nami, pomagamy w tworzeniu projektów oraz koncepcji układów kogeneracyjnych do wniosków. W ramach programu można uzyskać nawet 45 % dofinansowania. Jeśli cena kogeneratora wynosi np: 100 tys euro to można uzyskać aż 45 tys euro dopłaty, więc na pewno warto !