Producenci
Co to jest COP? Które pompy ciepła stosować do temperatury - 28 st. C? 0
Co to jest COP ? Które pompy ciepła stosować do temperatury - 28 st C ?

Dlaczego pompy ciepła ?

Pompy ciepła są urządzeniami, które nie wytwarzają energii cieplnej, tylko transportują tę energię z jednego miejsca w drugie. Źródłem ciepła dla pompy ciepła najczęściej może być grunt, powietrze lub woda – jest to tzw. dolne źródło. Ciepło to jest transportowane do tzw. górnego źródła, czyli instalacji grzewczej lub wody użytkowej. Od temperatury dolnego źródła i wymaganej/ustawionej temperatury na wyjściu, czyli w górnym źródle, zależy osiągana sprawność układu.

Pompa ciepła typu powietrze-woda jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne, jak więc może ogrzać dom w zimie, kiedy temperatura powietrza spada do ujemnych temperatur? Stosowane w pompach ciepła czynniki chłodnicze są zdolne pracować również przy niskich temperaturach. Wystarczy zajrzeć do bardziej szczegółowej dokumentacji technicznej, aby sprawdzić, że nowoczesne powietrzne pompy ciepła pracują na powietrzu o temperaturze np. do -25ºC.

Co to jest COP ?

COP to współczynnik wydajności chłodniczej – stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze. W przypadku urządzenia sprężarkowego współczynnik ten jest definiowany następującym wzorem:

 

COPHP = QHP / Eel

gdzie:

COPHP QHP: ciepło przekazane w trakcie pomiaru [J] Eel: zużycie energii elektrycznej w trakcie pomiaru [J]

Współczynnik wydajności COP zatem jest to stosunek ciepła użytkowego do zużycia energii przez sprężarkę wraz jednoznacznie określonymi urządzeniami pomocniczymi pompy ciepła. Im wyższy tym lepsza wydajność pompy ciepła.

EHPA – lista zweryfikowanych pomp ciepła

Na stronie internetowej EHPA (www.ehpa. com) zamieszczona jest lista urządzeń, które spełniają warunki związane ze znakiem jakości EHPA. Znak jakości EHPA przyznawany jest indywidualnie dla każdego kraju w Polsce niestety nie funkcjonuje jeszcze.

Minimalne wymagania to: • zmierzona wartość COP w akredytowanym laboratorium wg nowej normy EN 14511 i wg własnych dodatkowych wymogów np. dla temp dolnego źródła wynoszącej -5oC (B-5W35). Minimalna, zmierzona wartość COP dla: – powietrze/woda: 3.1 (dla A2/W35) – grunt/woda: 4.3 (dla B0/W35 i E4/W35) – woda/woda: 5,1 (dla W10/W35) • bezpieczeństwo elektryczne (znak CE) • zmierzona emisja hałasu • dokumentacja zawierająca minimalne wymagania i materiały projektowe • instrukcje instalacji i obsługi w języku kraju, w którym nadano znak EHPA • sieć serwisu o pełnym pokryciu terytorium kraju • 24-godzinna reakcja serwisowa • co najmniej 2-letnia, pełnia gwarancja i gwarancja 10-letniego zaopatrzenia w części zamienne

Dobra pompa ciepła to nie tylko taka, która ma niską cenę. Pompa ciepła, która ma być wydajna i oszczędna to przede wszystkim dobrze dobrana pompa, wyregulowana przez fachowców i właściwie zamontowana i usytuowana.

Nasza firma oferuje szeroki zakres pomp ciepła, specjalizujemy się w kotłowniach kombinowanych biwalentnych – kombinacja naszych kotłów, produkowanych przez naszą firmę z pompami ciepła światowych sprawdzonych producentów. Zapraszamy do kontaktu !

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl