Kocioł co piec retortowy z podajnikiem na węgiel groszek 14 kW
Opis
Kocioł grzewczy z podajnikiem na eko groszek Futura econo to tanie i wydajne grzanie każdego domu.
Nowoczesne certyfikowane kotły co z podajnikiem na eko groszek Futura econo to dobry wybór !
Kotły FUTURA ECONO 14 kW typu ”KG, KGO, KGS, KGŻ” to nowa generacja kotłów z podajnikiem o standardzie europejskim z automatycznym podawaniem paliwa wyposażonym w komorę spalania z ceramiką i wymiennik ciepła. Wprowadzone nowe innowacje konstrukcyjne tj. ceramiki oraz odpowiedni kształt i układ elementów części konwekcyjnej kanałów konwekcyjnych powoduje redukcję emisji szkodliwych substancji do granicznych wartości zanieczyszczeń i uzyskanie wysokich sprawności zgodnych z wymaganiami PN- EN 303-5: 2012 w klasie 5 i ecodesingu, co potwierdza wysokie własności ekologiczne kotła na najwyższym poziomie.
Paliwo zastosowawcze pieca z podajnikiem
Paliwem w kotłach ”KG, KGO, KGS, KGŻ” jest standardowo: wegiel kamienny w stanie suchym sortymentu groszek energetyczny (wg PN-82/G 97001-3), typ węgla: 31 lub 31.1
Czy grzać ? Eko groszek to wciąż popularne i dostępne paliwo
Kotły retortowe z podajnikiem na paliwa stałe FUTURA ECONO z podajnikiem opału typu ”KG, KGO, KGS, KGŻ” przeznaczone są do zasilania instalacji c.o. budynków mieszkalnych i innych obiektów oraz przygotowania c.w.u. Kotły wykonane są w wersji spawanej.
Jak zbudowany jest solidny piec z podajnikiem na węgiel groszek ?
Korpus kotła wykonany jest w kształcie prostopadłościanu i składa się z części paleniskowej i konwekcyjnej. Palenisko w przedniej części wyposażone jest w szczelnie zamykane oddzielne drzwiczki paleniskowo i popielnikowe. Część konwekcyjna kotła składa się z kanałów wodnych i spalinowych położonych na przemian w układzie poziomym tylko nad paleniskiem dla kotłów małych mocy do 75 kW i poziomo- pionowym nad i za paleniskiem dla kotłów większych mocy od 75 kW. Konstrukcja kotłów umożliwia okresowo czyszczenie powierzchni wymiany ciepła poprzez włazy wyczystne. W dolnej części kotła znajduje się palnik z podajnikiem paliwa wraz z napędem, wentylatorem i zbiornikiem paliwa. W górnej części kotła umieszczono króćce wody zasilającej i pomiarowe a na dole z tyłu lub boku kotła króćce wody powrotnej i spustowy. Korpus kotła oraz drzwiczki posiadają izolację termiczną. Kocioł pracuje przy nadciśnieniu w komorze spalania.
Część konwekcyjna – wydajny wymiennik ciepła
Część konwekcyjna kotła wykonana jest z kanałów wodnych i spalinowych położonych w układzie poziomym i pionowym. Kanały poziome znajdują się nad płytami ceramicznymi, które w zależności od wielkości kotła połączone są bezpośrednio z czopuchem lub z kanałem wymiennika pionowego za paleniskiem. Wylot z ostatniego kanału pionowego połączony jest z czopuchem. Konstrukcja wymiennika i rozbudowana powierzchnia w układzie poziomym i pionowym oraz układ płyt ceramicznych pomiędzy paleniskiem a kanałami powoduje zmiany prędkości spalin oraz zawirowanie ich przepływu, czego efektem jest intensyfikacja wymiany ciepła oraz wytrącenie grubszych frakcji lotnych (pyłów).
Popielnik musi być pojemny
Znajduje się pod palnikiem i stanowi komorę, w której gromadzi się popiół. Popielnik posiada na powierzchni bocznej płaszcz wodny. Może być wyposażony w szufladę, która ułatwia usuwanie popiołu przez wyjecie przez właz popielnika z przodu kotła.
Palnik z podajnikiem ślimakowym czyli retorta
Zadaniem podajnika jest podawanie paliwa z zasobnika do palnika węglowego. Podajnik połączony jest z palnikiem, do którego wentylatorem wdmuchiwane jest powietrze nie zbędne do procesu spalania. Głowica palnika umieszczonym jest w komorze spalania. Połączenie podajnika z kotłem jest rozłączne i umożliwia jego demontaż i ponowny montaż, jeżeli istnieje taka potrzeba (np. w przypadku transportu w pomieszczeniu do miejsca ustawienia). Ze względu na różne warunki lokalowe kotłowni, zespół podajnika i zasobnika paliwa może być zamontowany z prawej lub lewej strony
Zbiornik paliwa na parę dni pracy
Umieszczony jest z boku kotła bezpośrednio nad podajnikiem ślimakowym. Wykonany jest z blachy stalowej i tak ukształtowany, by zapewniał obsuwanie się paliwa. Zbiornik paliwa zamykany jest szczelną pokrywą, zabezpieczoną mechanizmem przed przypadkowym otwarciem w czasie eksploatacji i samowolnym opadaniem w czasie załadunku paliwa oraz pozbawioną ostrych krawędzi. Pokrywa zbiornika posiada wyłącznik krańcowy.
Ceramika i deflektor zapewniają niską emisję spalin
W palenisku umieszczone są płyty ceramiczne w celu poprawy parametrów emisji spalin. Płyty zamontowane są w sposób zapewniający stabilne położenie i jednocześnie umożliwiają łatwy demontaż. W zależności od wielkości kotła położone są poziomo nad palnikiem w strefie kanałów wodnych oraz ze wszystkich stron palnika - na bokach, przodzie i tyle lub umieszczone są tylko poziomo nad palnikiem w strefie kanałów wodnych.
Bezpośrednio nad palnikiem na rurze grubościennej umieszczonej w specjalnych uchwytach na ścianach bocznych paleniska zawieszony jest deflektor na odpowiedniej wysokości od palnika.
Zasadnicze elementy pieca z podajnikiem to: palnik z podajnikiem, komora paleniskowa - popielnikowa, część konwekcyjna, włazy paleniska, popielnika i wyczystek, układ sterowania pracą palnika, izolacja cieplna i czopuch.
Znajdują zastosowanie głównie w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, pawilonach handlowych, warsztatach, gospodarstwach wiejskich, itp. i mogą być montowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego, zabezpieczonych zgodnie z PN-91/B-02413. Mogą pracować w układzie pompowym (jako zalecanym) lub grawitacyjnym.
Wyposażenie naszego kotła c.o z podajnikiem :
- korpus kotła - wymiennik ciepła ze stali atestowanej kotłowej 6 lub 5 mm
- zbiornik paliwa,
- palnik z ślimakowym podajnikiem paliwa,
- mikroprocesorowy regulator pracy retorty,
- wentylator,
- szuflada - pojemnik na popiół,
- kształtki ceramiczne,
- narzędzia obsługi,
- instrukcje obsługi kotła, regulatora, wentylatora i zespołu napędowego.
Regulator wyposażony jest w czujniki awaryjne i wyłącza kocioł oraz sygnalizuje stany alarmowe impulsem świetlnym lub dźwiękowym na pulpicie w przypadku:
- przekroczenia dopuszczalnej max. temperatury wody w kotle,
- braku paliwa (wyłącza cały układ),
- cofnięcia się żaru do podajnika paliwa.
Czujniki regulatora temperatury i STB umieszczone są w tulejach pomiarowych w płaszczu wodnym bezpośrednio przy króćcu wylotowym wody z kotła, natomiast czujnik temperatury obudowy podajnika w osłonie - w pobliżu zasobnika paliwa. Sposób montażu i podłączenia czujników podają instrukcje obsługi regulatora i podajnika.
Nasz kocioł co z podajnikiem na węgiel eko groszek jest w 100 % bezpieczny.
Wiele systemów bezpieczeństwa dba o 100 % bezpieczeństwo użytkowania pieca.
Zabezpieczenie termiczne STB
Stanowi ogranicznik temperatury wody i uniemożliwia jej przekroczenie przez całkowite wyłączenie kotła w przypadku osiągnięcia maksymalnej dopuszczalnej temperatury. Zastosowanie zabezpieczenia STB powoduje, że przywrócenie działania ogranicznika można dokonać tylko ręcznie, co warunkuje ponowne uruchomienia kotła i dalszą jego eksploatację.
Zabezpieczenie termiczne podajnika
Na korpusie podajnika, przed zbiornikiem paliwa umieszczony jest czujnik temperatury reagujący w przypadku cofnięcia się żaru ze strefy paleniska do podajnika i wzrostu jego temperatury.
Zabezpieczenie mechaniczne
Stanowi tzw. bezpiecznik mechaniczny w postaci śruby M5 o własnościach mechanicznych 8.8, który ulegnie ścięciu w przypadku przeciążenia motoreduktora. W przypadku uszkodzenia bezpiecznika należy usunąć przyczynę jego uszkodzenia i go wymienić na nowy zgodnie z instrukcja obsługi podajnika
Zabezpieczenie elektryczne
Stanowi wyłącznik przeciążeniowy (tzw. „termik”) montowany w silniku lub sterowniku.
Zabezpieczenie termiczne podajnika w połączeniu z innymi rozwiązaniami zastosowanymi w kotle i podajniku zapobiega cofaniu się płomienia i eliminuje:
Rozprzestrzenianie się ognia i żaru do podajnika
Reakcja czujnika temperatury podajnika powoduje natychmiastowe awaryjne wyłączenie wentylatora i uruchomienie w sposób ciągły podajnika, aż do wypchnięcia palącego lub tlącego się paliwa ze strefy pomiędzy komorą spalania a zasobnikiem paliwa do popielnika.
Wsteczny przepływ palnych gazów spalinowych.
Szczelny zasobnik paliwa (zamykany pokrywą z uszczelką) umożliwia wyrównanie ciśnień w komorze spalania i zbiorniku, ponieważ komora powietrzna palnika połączona jest ze zbiornikiem przez obudowę ślimaka lub posiada niezależne połączenie. Pokrywa zbiornika wyposażona jest w wyłącznik krańcowy, który w przypadku jej otwarcia poprzez układ sterowania wyłącza nadmuch powietrza i podajnik.
Przewodzenie ciepła
Zbiornik paliwa nie jest bezpośrednio połączony z paleniskiem kotła, lecz posiada oddzielną obudowę a pomiędzy kotłem i zbiornikiem istnieje wentylowana przestrzeń. Awaryjne opróżnienie podajnika paliwa również dodatkowo ogranicza przewodzenie.
Zastosowany system urządzeń zabezpieczających i rozwiązań konstrukcyjnych spełnia wymagania bezpieczeństwa wg PN-EN 303-5:2012.