Producenci
Kotły co klasy A+ na dofinansowanie w ramach Czyste Powietrze 0
Kotły co klasy A+ na dofinansowanie w ramach Czyste Powietrze

 

Etykiety energetyczne dla kotłów na paliwo stałe wprowadzono od 1 kwietnia 2017 i określają one klasę efektywności energetycznej produktu. Producenci kotłów i pieców  na biomasę i opał stały od wielu lat mają obowiązek dostarczać swój sprzęt razem z drukowaną etykietą, na której znajdziemy klasę efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń - od najsłabszej G do A++ lub w nowszej wersji od D do A+++.

Klasa A i A+ to minimum do uzyskania dotacji na wymianę pieca

Z racji wymogów unijnych co do emisyjności i sprawności cieplnej urządzeń, dla dobrego kotła na biomasę wymogiem jest klasa A i powyżej. Te wymogi spełniają prawie wszystkie kotły c.o na pellet i zrębki oraz na drewno jeśli są to piece pirolityczne czyli zgazowujące biomasę np. polana drewna. W firmie Cichewicz – kotły c.o wszystkie produkowane w Polsce kotły grzewcze mają klasę > A+

 

Kotły na paliwa stałe z najlepszą klasą energetyczną

  Od 1 kwietnia 2017 roku obowiązują etykiety energetyczne dla zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne. Klasy energetyczne są przypisywane na podstawie współczynnika efektywności energetycznej (EEI) kotła . Najgorsza to klasa G (EEI poniżej 30) a najlepsza to klasa A+++ (EEI co najmniej 150). Współczynnik efektywności energetycznej wyznaczany są w oparciu o sprawność użytkową kotła przy zastosowaniu współczynników korygujących określonych w rozporządzeniu Komisji UE. Właśnie efektywność energetyczna kotła wyznacza standardy jego wydajności w kontekście emisji spalin. Nie liczy się tylko sprawność cieplna czy wymagania 5 klasy emisji ale też przeliczone na średnioroczne wartości emisji CO2, SO2, pyłu czy NOx.

Certyfikat na każdy rodzaj paliwa

Należy też pamiętać, że na każdy rodzaj paliwa potrzebny jest oddzielny certyfikat. Np. kocioł kombi wielopaliwowy Sigma dual na drewno i pellet posiada oddzielny certyfikat ekoprojektu na drewno i oddzielny na pellet.

 

Karta wymogów w zakresie ekoprojektu dotyczące kotłów na paliwo stałe  zgodnie z Rozporządzeniem UE 2015/1189

Przewidywane paliwa do pieca na paliwa stałe:

  • Polana i szczapy drewna wilgotność ≤ 25 %
  • Zrębki kalibrowane o wilgotności 15-35 %
  • Zrębki niesortowane przemysłowe wilgotność > 35 %
  • Drewno i trociny prasowane w postaci pelletów i brykietów
  • Trociny o wilgotności < 50 % czyli bezpośrednio z maszyny czy traka
  • Biomasa drzewna
  • Biomasa niedrzewna
  • Węgiel kamienny i brunatny
  • Antracyt i koks oraz błękitny węgiel
  • Agropellet
  • Brykiety z mieszanego paliwa kopalnego
  • Mieszanki paliwa kopalnego i biomasy
  • Mieszanki paliw komponowanych

 

Nie tylko emisja spalin się liczy

W określeniu klasy efektywności energetycznej nie liczy się tylko emisja spalin oraz sprawność i wydajność pieca ale też pobór energii elektrycznej. Właśnie na jego podstawie określa się stosunek wydajność i emisji pieców c.o do poboru prądu określając klasę efektywność energetycznej urządzenia. Dlatego 5 klasa emisji to za mało dla wielu programów dotacyjnych czy wojewódzkich uchwał antysmogowych. Wymagany jest ekoprojekt oraz klasa A. 

 

Jaka klasa wymagana jest do programu czyste powietrze

Do uzyskania dotacji na modernizację kotłowni i wymianę starego pieca co na nowy w ramach rządowego programu czyste powietrze potrzebna jest klasa A+. Oznacza to, że tradycyjne kotły c.o zasypowe czy na ekogroszek klasy B i poniżej nie podlegają dofinansowaniu. Należy pamiętać, że wiele kotłów oferowanych na rynku np. z dolnym spalaniem i ceramiką posiadają klasę energetyczną poniżej B i nie uzyska się na nich żadnych dopłat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl