Producenci
Jak dobrać palnik na zrębki i trociny do pieca ? 0
Jak dobrać palnik na zrębki i trociny do pieca ?

Jak dobrać palnik na zrębki i trociny do pieca ?

Rosnące ceny gazu i pelletu powodują wzrost zainteresowania alternatywnymi paliwami i nośnikami energii. Z racji braku dostępności pelletów wielu klientów chce zmodernizować swój piec na inne rodzaje biomasy. A tu interesującą alternatywą dla gazu, pelleta czy węgla jest zrębka drzewna i trocina.  

Nie każdy piec czy kocioł c.o da się przerobić na zrębki drzewne

Należy pamiętać, że nie każdy piec czy kocioł c.o da się przerobić na zrębki drzewne. Palniki na zrębki czy trociny są znacznie większe niż wersje na pellet. Wynika to z objętości i kaloryczności paliwa. Zrębki czy trociny są bardziej przestrzenne niż granulat bo są luźne i mają mniejszą kaloryczność gdyż zazwyczaj pellet jest wysuszony i ma mniej wilgoci. Dlatego paleniska na zrębki leśne czy drzewne są większe aby zachować wydajność i sprawność spalania.

Podajnik z nagarniaczami piórowymi umożliwia efektywne podawanie biomasy

Poza palnikiem, większy jest też magazyn biomasy. Sam podajnik jest inny, większy i mocniejszy a do tego musi być dostarczony ze specjalnymi nagarniaczami piórowymi, które będą odpowiednio wybierały paliwo z kosza do palnika. Zrębki czy troty są sypkie i dość lekkie, więc ich podawanie jest trudniejsze niż granulatu trocinowego.

Dlatego automatyczny zespół podawania biomasy to specjalistyczne urządzenie znacznie droższe niż zwyczajny palnik na pellet. Mam bowiem znacznie bardziej specjalistyczną technikę podawania i spalania niż granulatu drzewnego. Stąd też cena zestawu ponad 2-3 krotnie przekraczająca ceny palników na pellet.

Z czego zbudowany jest zestaw automatycznego spalania biomasy rozdrobnionej

Zespół automatycznego podawania biomasy zawiera:

  • Palnik schodkowy lub przedpalenisko z rusztem ruchomym
  • Podajnik śrubowy i specjalnym powiększonym uzwojeniu
  • Wzmocnione przekładnie i napędy
  • Nagarniacze w formie wybieraków piórowych z napędęm
  • Kosz wewnętrzny lub silos zewnętrzny
  • Automatykę sterującą z czujnikami oraz monitoringiem zdalnym lub modułem WIFI

 

Jak szybko mi się zwróci inwestycja ?

Takie pytanie zadaje większość klientów, którzy do nas dzwonią. Biorąc pod uwagę wyższe koszty inwestycji gdyż zespół automatycznego podawania rozdrobionej biomasy jest droższy niż pellet, to samo paliwo czy zrębka lub trocina powinna być bezkosztowo pozyskana. Wówczas stopa zwrotu jest naprawdę korzystna, zestaw 100 kW zwraca się w 3 lata gdyż należy brać pod uwagę, że 100 kW kocioł na pellet zużyje ok 16 ton pelletu co daje kwotę ok 20 tys zł. Jeśli używamy trociny czy zrębki, które mamy z własnej produkcji mamy prawdziwe darmowe ogrzewanie biomasą.

Biomasa to paliwo przyszłości - wpisana  w cele priorytowe Unii Europejskiej będzie nośnikiem energii przez wiele lat. W przeciwnieństwie do węgla, który z racji dekarobnizacji UE będzie wycofywany do duzej energetyki albo do gazu i oleju, który ma niestabilne ceny i też po 2050 r ma być w odwrocie. Biomasa, energia ze słońca będą podstawowymi nośnikami energii w Europie przez wiele lat. 

Darmowe ogrzewanie dla biznesu i firm

Zrębka i trociny to prawdziwe darmowe ogrzewanie dla twojej firmy. Mając darmowe paliwo i porządny sprzęt do spalania biomasy mamy darmową energię cieplną. Jest to bezkonkurencyjna alternatywa dla gazu, węgla czy pelletu.

Należy też wziąć pod uwagę aspekt ekologii, spalamy ekologiczne paliwo i jesteśmy nie tylko samowystarczalni oraz nie wrażliwi na ceny nośników energii ale też mamy urządzenie 5 klasy emisji – niskoemisyjne, które zwyczajnie nie kopci ! Spalanie biomasy jeszcze nigdy nie było tak ekologiczne i ekonomiczne.

Od lat nasza firma modernizuje kotłownie dla stolarzy i zakładów meblarskich. Można u nas przerobic kocioł na 5 klasy emisji bez żadnego problemu. Zapraszamy do kontaktu oferujemy modernizację pod klucz - z obmiarem, montażem i obsługą serwisową. 

Kotły c.o na zrębki i trociny to korzystna alternatywa dla gazu, pellet, węgla. Jest to tani nośnik energii łatwy do pozyskania dla każdej firmy. Palniki na zrębki i trociny są naszą specjalnością od wielu lat, mamy liczne referencje na terenie całej Polski i Europy. 

Palniki na zrębkę jak pisaliśmy są znacznie większe niż na pellet. Dlatego nie każdy kocioł da się zmodernizować na takie paliwo. Musi mieć on większą komorę spalania czyli być kotłem z dolnym spalaniem z powiększonym zasypem. Wymiary komory to min 50 x 50 x 70 cm. 

Przykładowe wymiary minimalnych otworów w kotle, aby zamontować palnik na zrębki:

400 kW 70 cm x 50 cm

300 kW 65 x 50 cm

200 kW 50 x 50 cm

100 kW 35 x 45 cm

50 kw  25 x 35 cm

25- 30 kw 20 x 25 cm

Należy też pamiętać, że musimy mieć miejsce na kosz i podajnik. To też wymaga określonego miejsca dlatego nasza firma oferuje usługi darmowej wyceny i obmiaru kotłowni u klienta na terenie całej Polski. Prosimy dzwonić lub wysłać SMS - obmiar + adres do nas. Na pewno się odezwiemy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl