Producenci
Jak dobrać odpowiedni bufor ciepła do kotła centralnego ogrzewania ? 0
Jak dobrać odpowiedni bufor ciepła do kotła centralnego ogrzewania ?

Jak właściwie dobierać bufory ciepła do kotła co ?

Zbiorniki akumulacyjne często nazywane popularnie buforami ciepła są obowiązkowym wyposażeniem kotłowni na paliwa stałe z ręcznym zasypem paliwa czyli np.: kocioł na drewno lub węgiel musi być zainstalowany z buforem. Buforów ciepła wymagają też  programy dotacji na wymianę i modernizację kotłowni w tym rządowy Czyste Powietrze.

Jak zatem dobrać odpowiedni bufor ciepła do kotła centralnego ogrzewania ? Dobieramy zbiornik akumulacyjny do pieca czy do instalacji co, a może do kubatury domu ?

 

Norma EN 303-5  podaje wzór na pojemność bufora

Według przepisów zbiorniki akumulacyjne dobieramy do mocy urządzenia grzewczego z którego ma przyjąć energię. Norma EN 303-5 wskazuje na dobór wg wzoru : 50 l na 1 kW mocy znamionowej kotła grzewczego na paliwo stałe.

Dobór wygląda zatem tak: 

  • 1000 l pojemności zbiornika akumulacyjnego na 20 kW piec centralnego ogrzewania
  • 30 kW kocioł na opał stały potrzebuje już bufora ciepła  1500 l
  • 40 kW piec  powinien mieć zainstalowany zbiornik o pojemności 2000 l.

Dobór właściwego bufora trzeba dokładnie przemyśleć.

W wielu krajach, zbiorniki akumulacyjne są obowiązkowe ale od określonej mocy kotła np. od 15 kW. Wynika to z faktu, że  domy parterowe lub o małych kubaturach mają małe kotłownie, w których często nie ma zwyczajnie miejsca na zbiornik akumulacyjny. Należy bowiem pamiętać że z racji swojej pojemności bufor ciepła ma spore gabaryty np.: 1000 l ma średnicę 80 cm i wysokość 220 cm.

Poza dostępnością miejsca kolejna sprawa wymaga weryfikacji i pokazuje ,że nie można się wyłącznie kierować wzorem normy. Trzeba jasno określić sobie co ma zasilać nasz bufor. Musimy sobie wyobrazić jak pracuje kocioł c.o z buforem – energia cieplna w postaci podgrzanej wody jest nabijana do bufora zamiast bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania. Dopiero potem jest ona podawana za pomocą pompy cyrkulacyjnej do instalacji i grzejników. Zmagazynowana energia cieplna jest podawana stopniowo, co wydłuża nam cykl cyrkulacji wody. W praktyce zbiornik akumulacyjny który ma kilkanaście razy większą pojemność niż piec c.o, podgrzaną wodę podaje do instalacji przez 1-2 doby. Nie trzeba mówić, że kiedy zmagazynowana energia jest uwalniana do instalacji to sam piec nie pracuje. Oszczędzamy zatem opał , pracę oraz żywotność naszego kotła co. Dlatego ważne jest określić co ma zasilać bufor – czy będzie to instalacja o dużej pojemności wodnej czy małej – to nam wskaże czy powinniśmy przewymiarować pojemność bufora lub nawet ją zredukować.

Przy doborze bufora warto sprawdzić ile różnych systemów grzewczych możemy do niego podłączyć. Ile ma wyjść na poszczególne obiegi grzewcze. Bufor akumulacyjny może bowiem spinać jako sprzęgło hydrauliczne różne systemy grzewcze. Np.:

  • System paneli fotowoltaicznych z grzałkami elektrycznymi do grzania bufora
  • Pompy ciepła
  • Kominki wodne, termokominki z płaszczem wodnym
  • Kotły grzewcze
  • Panele solarne

 

Nasza firma poleca zbiorniki akumulacyjne producenta kotłów c.o – firmę Cichewicz – kotły c.o, która od 197 roku produkuje doskonałe i innowacyjne kotły grzewcze na biomasę i paliwa stałe. Oferowane zbiorniki o pojemności od 500 l do nawet 8000 l są izolowane termicznie. Mogą być wyposażone w pojedynczą lub podwójną wężownicę albo powiększoną wężownicę do pomp ciepła.

W przypadku doboru bufora ciepła do pompy ciepła ważna jest odpowiednia wielkość wężownicy, która ma odebrać niskotemperaturowe ciepło z pompy ciepła. Dlatego aby zwiększyć efektywność wymiany ciepła między pompami ciepła a zbiornikami akumulacyjnymi – wężownica musi być odpowiednio większa – mocniejsza.

Do kotłów grzewczych na drewno lub typ kombi – drewno i pellet dobór zbiornika odbywa się zazwyczaj wg w/w opisanej normy. Zwracamy jednak zawsze uwagę na miejsce w kotłowni  - czy zmieści się nam wybrane urządzenie. W przypadku jeśli bufor ciepła nie mieści się w naszej kotłowni zawsze możemy go zainstalować w pomieszczeniu sąsiednim np: pralni czy garażu. Bufor ciepła może być oddalony od samego kotła grzewczego i znajdować się w innym pomieszczeniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl