Producenci
Kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie do programu Czyste Powietrze – co to jest ? 0
Kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie do programu Czyste Powietrze – co to jest ?

Kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie do programu Czyste Powietrze – co to jest ?

Wg aktualnych wymogów programu dotacji „Czyste Powietrze” można ubiegać się o dofinansowanie wymiany nieefektywnego źródła ciepła np. pieca węglowego i zastąpienie go ekologicznymi kotłami grzewczymi na pellet drzewny lub na granulat o podwyższonym standardzie.

Co to jest kocioł na pellet o podwyższonym standardzie i czym się różni od standardowego modelu pieca z podajnikiem ?

Kupując i instalując standardowy kocioł centralnego ogrzewania z podajnikiem na pellet można uzyskać zwrot max. 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji tj do 6.000 zł, a wybierając podwyższony standard już nawet max. 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji tj do 9.000 zł.

Czym się zatem różni kocioł standardowy na granulat trocinowy od tego o podwyższonym komforcie i standardzie ?  Dyrektywa ekoprojekt – ecodesign, którą dofinansowane piece co muszą spełniać ogranicza znacząco e stężenie pyłu w spalinach urządzenia na poziomie 40 mg/m3. Taki wymóg ma każdy standardowy piec co. Kotły co na pellet drzewny o podwyższonym standardzie mają emisję  pyłów PM obniżoną do poziomu 20 mg/m3.  Czyli są bardziej niskoemisyjne, a emisja pylu PM jak wiadomo wpływa na powstawanie smogu.

Poza emisją pyłów kotły co na pellet różnią się często wyposażeniem oraz ceną. Ich cena jest wyższa dlatego dofinansowanie też jest wyższe. Dla klienta po rozliczeniu dotacji w przypadku obu kotłów pozostaje podobnie w kieszeni – ten tańszy kocioł ma dopłatę 6000 zł a droższy 9000 zł.

Jaka jest cena pieca na pellet o podwyższonym standardzie ? Czy opłaca się zakup ?

Cena kotłów centralnego ogrzewania na pellet drzewny o podwyższonym standardzie jest trochę wyższa bo wynika z bardziej innowacyjnych systemów zastosowanych do obniżenia emisji spalin urządzenia. Mamy zatem w zależności od wersji :

  • Systemy automatycznego oczyszczania palnika z wygarniaczem
  • Systemy oczyszczania wymiennika ciepła ręczne lub automatyczne
  • Systemy odżużlania palnika z napędem i serwomotorem
  • Systemy modulacji mocy palnika
  • Sterowniki pracy pieca z czujnikiem spalin lub sonda lambda

Czasami droższy kocioł się bardziej opłaca. Przykładem jest kocioł typ kombi naszej produkcji czyli  Sigma dual – kocioł na pellet i drewno kawałkowe, który ma emisję pyłów znacznie poniżej 20 mg/m3  a spala dwa paliwa.

Kocioł c.o  na pellet drzewny o podwyższonym standardzie emisji ma wyższą sprawność cieplną i mniej spali paliwa.

Kocioł c.o na pellet o podwyższonym standardzie to nie tylko niższa emisja spalin i pyłów oraz wyższa dotacja do ceny zakupu ale też wyższy komfort codziennego użytkowania. Należy pamiętać, że lepsze parametry spalania to czyste spalanie pelletu i wyższa sprawność cieplna. Im wyższa sprawność energetyczna urządzenia tym niższe zużycie paliwa. Dodatkowo czystsze spalanie to rzadsze czyszczenie kotła i palnika, mniej popiołu. To są niewątpliwe korzyści z inwestycji w takim model kotła grzewczego. Niestety kotły co na pellet o podwyższonym standardzie i wydajności wymagają zazwyczaj lepszego pelletu aby osiągać deklarowane parametry sprawności i emisji.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl