Producenci
Kocioł z podajnikiem na zrębki, czy jest tańszy w użytkowaniu od pieca na pellet? 0
Kocioł z podajnikiem na zrębki, czy jest tańszy w użytkowaniu od pieca na pellet ?

Kocioł na zrębki, czy jest tańszy w użytkowaniu od pelletu ?

Kotły na biomasę, a w szczególności opalane zrębkami drzewnymi czy peletami w ostatnich latach stały się bardzo popularne, wynika to z wysokich cen pelletu i innych nośników energii. Czy rzeczywiście kocioł co na zrębki jest tańszy w użytkowaniu niż peletowy ?

Są to urządzenia najczęściej zautomatyzowane, wyposażone w zbiorniki paliwa, elektryczny zapłon i wiele innych funkcji ułatwiających obsługę.

Kotły co z podajnikiem na zrębkę czy pelety dają duży komfort użytkowania i minimalizują czas niezbędny na ich obsługę oraz zapewniają stałopalność na jednym załadunku co najmniej kilka dni. W przypadku rozbudowanych systemów magazynowania można zapewnić paliwo nawet na cały sezon grzewczy.

Komfort użytkowania na co dzień

Kupując automatyczne kotły opalane biomasą nie tylko zyskujemy zwiększony komfort użytkowania ale także ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Urządzenia te muszą bowiem spełniać najwyższe standardy nowych wytycznych dla kotłów na paliwa stałe obowiązującego od 1 stycznia 2020r. tzw. „Ekoprojektu”.

Kocioł na pelety czy zrębkę?

Wielu Klientów stoi przed dylematem czy wybrać kocioł opalany zrębkami czy peletem. Czym się kierować, co jest tańsze w eksploatacji?

Tu przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, które warto omówić z perspektywy naszego doświadczenia, opinii użytkowników i ekspertów.

Pierwszym najważniejszym jest dostępność paliwa na danym terenie.

Jeżeli chodzi o pelet to jest on dystrybuowany w całym kraju, jeżeli chodzi natomiast o zrębkę to można ją uzyskać w tartakach, czasami w nadleśnictwach lub innych zakładach obrabiających drewno. Ponieważ zrębka ma małą gęstość nasypową nie opłaca się jej transportować z dużych odległości bo koszty wtedy znacząco wzrastają.

Kolejną ważną rzeczą jest możliwość zmagazynowania paliwa.

Pelet najczęściej jest pakowany w workach po 15 kg, a jego gęstość to około 800kg na m3. W przypadku zrębki to najczęściej jest ona luzem lub w bigbagach, a 1m3 to tylko 250-350kg. Zrębka potrzebuje co najmniej 3 krotnie więcej miejsca na składowanie co w małych obiektach często stanowi spory problem.

Stojąc przed wyborem kotła należy także wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia kotłowni. Z reguły urządzenia opalane zrębkami mają większe gabaryty co przy małych kotłowniach może stanowić główne kryterium oceny. Sama obsługa kotła peletowego i zrębkowego jest podobna choć więcej pracy z załadunkiem paliwa jest przy zrębce niż przy peleci, gdyż objętościowo musimy go spalić więcej. Także koszty konserwacji są przy zrębce trochę większe.

Podsumowując w budynkach mieszkalnych z małymi kotłowniami raczej lepiej się sprawdzą kotły peletowe ze względu na mniejsze gabaryty samych urządzeń jak i możliwość składowania paliwa w większych budynkach bardziej racjonalne są piece na zrębki z podajnikiem, są tańsze w eksploatacji.

Kotły co z podajnikiem opalane zrębkami bardziej przeznaczone są dla większych budynków, zakładów produkcyjnych lub usługowych, które mają dostęp do zrębki lub to paliwo można pozyskać z tzw. odpadów poprodukcyjnych, jak np.: stolarnie, tartaki, zakłady zajmujące się obróbką drewna.

Co jest tańsze zrębka czy pellet ? Cena energii ze zrębki a z peletu.

Koszt zrębki to około 380zł za tonę, a peletu to około 900zł. za tonę. Licząc tylko cenę paliwa to koszt wytworzenia jednego 1GJ dla peletu to 48zł., a dla zrębki to około 26zł czyli praktycznie połowa !

Dla zakładów produkcyjnych, w których zrębki są odpadem, koszt materiałowy będzie jaszcze niższy i nie ponosimy również kosztów transportu ponieważ paliwo wytwarzane jest na miejscu. Często też na przewidziane jest miejsce na składowanie tych odpadów, więc takie zakłady nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto pozbywamy się produktów ubocznych naszej produkcji, a trochę wyższe koszty zakupu urządzeń i konserwacji rekompensowane są tanim opałem.

Kotły na zrębki jak najbardziej się sprawdzają i są opłacalne, ale muszą być spełnione powyższe warunki o których pisaliśmy. Co więcej ich cena jest znacznie droższa niż modeli na pellet. Dla klientów którzy mają ograniczony budżet lepszą propozycją będą małe kotły peletowe bo są tańsze w zakupie. Szczególnie przy małych mocach, im większa moc tym zrębka staje się dużo bardziej ekonomiczna. Co ważne, w kotłach c.o z podajnikem Biowarmer klient spala zrębki ale zawsze może też spalać pellet lub trociny. Nie jest więc ograniczony do jednego paliwa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl