Producenci
Jaki kocioł co wybrać z certyfikatem ekoprojekt? 0
inż Daniel Kołomański

Co to jest certyfikat ekoprojekt dla kotła c.o z podajnikiem ? Jakie wymagania musi spełnić kocioł grzewczy żeby go uzyskać?

Certyfikatem „ekoprojektu” inaczej też „Ecodesign” nazywamy potocznie zaświadczenie, które jest potwierdzeniem spełnienia przez kocioł na paliwa stałe wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign). Zasady te określone są w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015r.

Zaświadczenie „ekoprojektu” wydawane jest po przeprowadzeniu badań przez jednostkę notyfikowaną czyli akredytowane laboratorium badania kotłów i pieców c.o

Ekoprojekt jako prawo, powstał aby ograniczać zużycie energii w domu.

Należy pamiętać wspomnieć, że przepisy Ekoprojekt te powstały w celu ograniczenia zużycia energii na potrzeby gospodarstw domowych i lokali użytkowych poprzez zwiększenie sprawności kotłów na paliwa stałe, a także ograniczenie emisji szkodliwych związków do naszej atmosfery, tj.: pyłów, tlenków węgla, tlenków azotu oraz związków organicznych.

 

Certyfikat ekoprojekt jest obowiązkowy od roku 2020.

Certyfikat „ekoprojektu” jest obowiązkowy dla wszystkich kotłów na paliwa stałe o mocy do 500 kW wprowadzanych do sprzedaży od 1 stycznia 2020r. i obowiązuje we wszystkich krajach UE.

Dlatego programy, które w Polsce zajmują się dofinansowaniem na wymianę kotłów wymagają od nowych urządzeń spełnienia „Ekoprojektu” (Ecodesign).

Wymagania do spełnienia

Aby uzyskać certyfikat należy przebadać dany model kotła w jednostce badawczej posiadającej odpowiednie akredytacje i spełnić poniższe wymagania:

  1. sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej 20 kW lub mniejszej nie może być mniejsza niż 75 %;
  2. sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń dla kotłów o znamionowej mocy cieplnej przekraczającej 20 kW nie może być mniejsza niż 77 %;
  3. emisje cząstek stałych dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 40 mg/m3 w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa oraz 60 mg/m3 w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;
  4. emisje organicznych związków gazowych dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 20 mg/m3 w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa oraz 30 mg/m3 w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;
  5. emisje tlenku węgla dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 500 mg/m3 w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa oraz 700 mg/m3 w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;
  6. emisje tlenków azotu, wyrażone jako ekwiwalent dwutlenku azotu, dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 200 mg/m3 w przypadku kotłów na biomasę oraz 350 mg/m3 w przypadku kotłów na paliwa kopalne.

W przypadku kotła na paliwo stałe wymogi te muszą zostać spełnione dla paliwa zalecanego i dowolnego innego odpowiedniego paliwa.Dlatego np: kocioł Sigma dual – posiada 2 certyfikaty na drewno i pellet bo to certyfikowany piec dwupaliwowy typ kombi.

 

Które kotły wybrać z certyfikatem ekoprojekt ?

Po spełnieniu w/w wymogów jednostka badająca urządzenie wystawia zaświadczenie potwierdzające spełnienie „Ecodesign” dla określonego modelu kotła i określonego paliwa stałego. Jeżeli kocioł przystosowany jest do spalania różnych paliw, to badanie musi być wykonane dla każdego z nich. I tak oferowane przez nas kotły c.o marki Cichewicz – kotły co posiadają analogicznie certyfikację:

 

- ecowarmer – na ekogroszek z automatycznym podawaniem paliwa

- biowarmer – na zrębki, pellet i brykiet z automatycznym podawaniem biomasy

- sigma – na drewno kawałkowe opałowe z ręcznym zasypem

- sigma dual – kombi: pellet i drewno

- compact pellet – na pelety z automatycznym podawaniem paliwa

 

Certyfikat „ekoprojektu” zastępuje dotychczasowe certyfikaty wydawane przez jednostki notyfikowane badające kotły wg. Normy EN 303-5 gdzie określało się klasę kotła w zakresie III-V.

 

Jedno jest pewne, kotły i piece c.o, które spełniają rygorystyczne normy ekoprojektu są sprawdzone i niskoemisyjne. Dzięki czystej technice spalania nie tylko oszczędzają środowisko ale też mają wyższą sprawność cieplną, rzadziej się je czyści bo mają czystsze spaliny.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl