Producenci
Jaką grubość blach powinien mieć kocioł c.o. aby działać niezawodnie przez wiele lat? 4
Jaką grubość blach powinien mieć kocioł c.o aby działać niezawodnie przez wiele lat ?

Czy grubość blachy i jej jakość wpływa na żywotność kotła c.o ?

Decydując się na kocioł na paliwa stałe coraz częściej zadajemy producentom pytanie o grubość blachy z jakiej wykonane jest urządzenie i o jego żywotność.

Pytanie jest jak najbardziej na miejscu ale to nie tylko grubość stali zastosowanej przy produkcji ma znaczenie ale także gatunek stali i odpowiednie użytkowanie naszych źródeł ciepła.

Wytyczne na temat grubości blach pieca c.o

Minimalne grubości stali jak również dedykowane gatunki stali jako wytyczne do produkcji kotłów stałopalnych niezależnie czy z podajnikiem czy zasypowych podaje norma PN-EN 303-5:

Kotły grzewcze Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie

Jaka grubość blachy powinna być zastosowana przy produkcji dobrego pieca co ?

Grubość blachy zastosowana w kotle uzależniona jest od wytrzymałości na ciśnienie urządzenia i gęstości kotw wzmacniających. Pod względem wytrzymałościowym przy zastosowaniu odpowiedniej technologii łączenia płaszczy wodnych można uzyskać podobny efekt na cieńszej blasze z gęstszymi wzmocnieniami co na grubszej z rzadziej rozmieszczonymi.

Wbrew obiegowym opiniom stali nie można stosować też zbyt grubej bo wpływa to niekorzystnie na wymianę ciepła. Grubość blachy powinna być tak dobrana aby zapewniła wytrzymałość, odpowiednią wymianę ciepła i żywotność. Każdy klient inwestując nie małe pieniądze w zakup pieca oczekuje jego określonej trwałości. Nasza firma mając wieloletnie doświadczenie w budowie urządzeń grzewczych domowych i przemysłowych, z doświadczeń klientów i użytkowników wie, że żywotność naszych kotłów co sięga nawet 20 lat.

Przy normalnej pracy kotłów co na paliwa stałe i biomasę z automatycznym podawaniem paliwa oraz przestrzeganiu zaleceń producentów zużycie stali kotłowej waha się około 0,2-0,3mm na rok. Przy zastosowanej zwykłych stali konstrukcyjnych jak np.: S 235JR to zużycie waha się 0,4-0,5mm na rok.

Przy zastosowaniu blachy o grubości 5mm ze stali kotłowej, przy uwzględnieniu zapasu na szczelność kotła żywotność wymiennika waha się w granicach 12-15 lat pod warunkiem właściwej eksploatacji pieca tj: regularnie czyszczenie, zawór na podmieszaniu wody powrotnej, właściwe suche paliwo.

Jaka stal optymalnie?

W kotłach na paliwa stałe duże znaczenie mają uszkodzenia będące następstwem odkształceń pod wpływem wysokiej temperatury i procesów spalania, szczególnie w komorach spalania.

Aby temu zapobiec, do produkcji elementów pracujących w wysokich temperaturach stosuje się stal P265GH. Jest to stal niestopowa o niskiej zawartości węgla zwana popularnie „stalą kotłową”.

Stal ta wyróżnia się odpornością na ciągłą pracę w podwyższonych temperaturach i wysokim ciśnieniu.

Oczywiście istnieją stale nierdzewne dodatkowo zabezpieczone przed korozją, przy których zużycie stali jest mniejsze, ale ze względu na wysokie ceny i trudniejszą obróbkę są bardzo rzadko stosowane gdyż często podrażają koszty kotłów nawet o 100%.

Czy tylko stal ma wpływ na żywotność?

Oczywiście gatunek stali jak i jej grubość użyta do produkcji kotła stałopalnego ma duże znaczenie, ale także stosowanie się do ogólnych wytycznych odnośnie montażu kotła, parametrów pracy ma kolosalny wpływ na żywotność wymiennika kotła.

Kotły c.o niezależnie czy z podajnikiem na biomasę, pellet, zrębki czy biomasę albo z zasypem ręcznym muszą pracować powyżej temperatury „punktu rosy” tak aby uniknąć wykraplania się kondensatu ze spalin. W zależności od stosowanego paliwa szkodliwe związki ze spalin rozpuszczone w skondensowanej parze wodnej tworzą substancje żrące, które przyśpieszają proces korozji wymiennika kotła nawet kilkukrotnie skracając żywotność naszego źródła ciepła.

Aby tego uniknąć należy stosować zabezpieczenia kotła przed powrotem wody o zbyt niskiej temperaturze. Z tego względu większość producentów zaleca pod rygorem utraty gwarancji montaż zaworów mieszających 3 lub 4-drogowych w instalacjach c.o.

Ważną rzeczą mającą wpływ na żywotność naszego kotła są paliwa spalane w urządzeniach.

Należy stosować paliwa o charakterystyce zalecanej przez producentów i w miarę możliwości certyfikowane. Dzięki temu unikniemy wielu awarii w naszym kotle i z pewnością wydłużymy jego okres pracy.

Pamiętajmy, że żywotność kotłów to nie tylko jakość i grubość stali ale także eksploatacja i konserwacja zgodna z wytycznymi producentów.

Niestety wielu producentów w Polsce postępuje nieuczciwie wobec klientów reklamując się, że kocioł wykonany jest np. ze stali 6 lub 8 mm. A w rezultacie parę elementów wykonanych jest z takiej stali, zazwyczaj widocznych gołym okiem elementów drzwi, ramek itp. A kocioł w praktyce zespawany jest z blach 4 mm i cieńszych. Jak nie dać się oszukać ?

Proste wystarczy porównać wagi kotłów c.o oferowanych przez producentów - jeśli kocioł waży 240 kg a wykonany jest niby z blachy 6 mm a inny model innego producenta waży 400 kg z blachy 5 mm - to sprawa jest oczywista, że mamy nieuczciwą ofertę wykorzystującą niewiedzę klienta. 

 

Komentarze do wpisu (4)

19 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Without Prescription nca.bzql.mojeogrzewanie.pl.vmo.um http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

19 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500 Mg zju.sdlj.mojeogrzewanie.pl.tnv.ty http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

19 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin No Prescription Amoxicillin Without Prescription yed.stqw.mojeogrzewanie.pl.kdr.pb http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

19 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Without Prescription pkh.njbq.mojeogrzewanie.pl.enh.ly http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl