Co to jest bufor ciepła lub zbiornik akumulacyjny ?
Od 2019 r stosowanie zbiorników akumulacyjnych jest obowiązkowe w przypadku kotłów c.o z ręcznym załadunkiem paliwa. Od lat jest dobrą praktyką stosowanie buforów ciepła do sprzężenia układów pomp ciepła. Czym jest bufor ? Co to jest zbiornik akumulacyjny ?
Bufor ciepła to urządzenie łączące zasilanie obiegu pierwotnego z wtórnym - mamy wówczas kompleksowy system dystrybucji ciepła. Jest to zazwyczaj zbiornik buforowy - na ciepła wodę, ze stali czarnej, izolowany termicznie - posiadający odpowiednie wyjścia do podłączenia różnych źródeł ciepła np.:
- pieców na paliwo stałe
- kotłów c.o na pellet i biomasę
- kominków na pellet i drewno lub gazowych
- pomp ciepła
- instalacji PV fotowoltaicznych lub solarnych
Regulacja układu – bufor jako sprzęgło hydrauliczne
Poza akumulacją i dystrybucją ciepła, zastosowanie buforów niesie wiele korzyści dla użytkownika - doskonale da się wyregulować cały układ - znacząco zmniejszając pobór energii i redukując koszty ogrzewania. Zbiorniki akumulacyjne pozwalają też na pełną kontrolę ciśnieniową systemu grzewczego i chronią przed przegrzaniem magazynując energię cieplną oraz jej nadmiary.
Jak dobrać właściwy zbiornik akumulacyjny ?
Zbiorniki buforowe dobiera się wg normy en303-5 do kotłów wg algorytmu 50 l na 1 kW mocy nominalnej urządzenia czyli:
- do kotła 20 kW stosujemy zbiorniki akumulacyjne 1000 l
- do kotła 40 kW stosujemy zbiorniki buforowe 4000 l
Zbiorniki akumulacyjne nasza firma oferuje w różnych wielkościach od 200 l do nawet 20 000 l w tym 8 000 l czy 10 000 l. Zbiornik akumulacyjny potocznie nazwany buforem ciepła lub akumulatorem ciepła musi być wykonany solidnie, dobrze izolowany tak aby zminimalizować utraty energii cieplnej.
Gdzie zamontować zbiornik akumulacyjny jak nie ma miejsca ?
Zbiornik akumulacyjny od lat jest standardem wyposażenia kotłowni w całej Europie. Eksperci wielokrotnie prezentowali korzyści ze stosowania buforów ciepła na wielu forach internetowych, targach i prezentacjach. W wielu krajach tak jak w Polsce to elementy obowiązkowy instalacji c.o. Wielu przeciwników buforów twierdzi, że zajmują dużo miejsca – tylko że zbiornik akumulacji energii cieplnej nie musi stać obok kotła ! Może być zamontowany w pomieszczeniu obok, garażu czy nawet piętro niżej lub wyżej podobnie jak zasobnik cwu.